Tanım:
Sake tanınmış Japon içeceğidir. Bu alkollü ve su, pirinç, malt, pirinç ve maya kullanılarak demlenmiş. Nasıl yapılır Bu içeceğin lezzet ve alkol gücünü değiştirir. Sake ışık ve soluk zengin ve karmaşık değişir tatlar, oldukça geniş bir koleksiyona sahip olabilir.

Tarih:
Sake aslında Japonya’da nihonshu veya seishu denir ve bin yıldır orada bir favori içecek olmuştur. O ilk 689 AD Japonya tarihi, Çin’de pirinç içki kayıtlarını üretilmiş olduğuna inanıyordu iken. Bu isim birçok dini törenlerde kullanılan olarak ‘Tanrıların İçeceği’ verildi. Omiki denilen bir geleneksel ritüel dini cemaat olarak aşkına içtikten insanları kapsar. Içmeden kez daha yakın tanrılara hale gelmiştir inanılmaktadır. Sake üretim hükümet tarafından kontrol ediliyordu, ancak 10. yüzyılda, Japon rahipler kendi tapınak ve türbelerin dışında kullanılmak üzere sake demlemek başladı. Bu Yapabilen olanlar için pahalı, hem de bir statü sembolü haline içecek sonuçlandı. Belirtilen düzenlemeler takip olarak herkesin sürece sake üretmek böylece 1868 AD Saltanatı İmparator Meiji altında, yasalar değiştirildi. Yaklaşık 30.000 bira yalnız bir yıl içinde ayağa fırladı. Kadınlar sake yapımında büyük rol aldı ve yakında Takma adın ‘evin demlemek ustaları’ aldı. Erkekler 16. yüzyılda devralan ve sake üretimi hala erkek egemen bir sektör. Sake Yakında tüm dünyada bulunan Japonya ve bira üretimi için gezginler ile bir hit haline geldi.
Sake Cask//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Sake Kelime:
Şoko: Küçük dekore fincan çiftlerisatın
Oshakualmaktadır:Kullanılan Görgü paylaşımı sake
Kanpai: JaponŞerefe:
Sakazuki içme için küçük düz dekore çanak
Sakeiçeren Sürahi şekilli Tokkuri
Sake//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

İçme Sake Sürecikap:
kibar vardır sake içerken incelikler dikkate almak. Bir hatır gıda ile sarhoş olması gerektiğidir. İşte bu geleneksel içeceği takdir yardımcı olmak için bazı öneriler bulabilirsiniz.
Eğer sake siparişi verdiğinizde 1., bir tokkuri denilen bir sürahi şeklindeki kapta gelecek. Bu sarhoş sıcak veya soğuk olabilir, ama insanların çoğu soğuk onların tatlar tüm tadabilirsiniz böylece içme düşünün.

Arkadaşlarınızla iseniz 2., her zaman onlar için içki koymalı. Daha sonra tokkuri sürahi almak ve sizin için sake dökeceğim. Bu özel oshaku denilen ve ayrıca onların fincan tam kalması gerektiğini kontrol etmenizi gerektirir – bu boş olmasa bile.

Sake içmek için bardak farklı türleri vardır 3. bulunmaktadır. Bir sakazuki küçük çanak ise Şoko günlük kullanım için küçük bir bardak. Bu yılbaşı festival ve büyük ziyafetler gibi resmi durumlarda, kullanılır.

Arkadaşlarınızla değilseniz 4. fincan veya tabak yükseltmek ve söylemek Şimdi küçük yudumlar ile sake keyfini ve lezzetini ve kokusunu hem tadını çıkarmak için hatırlamak“Kanpai!”.
warm sake, japanese dining//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Sake hakkında Fun Facts
Olarak bilinir 1. 1 Ekim Japonya’da resmi Sake Günü. Japon ile birlikte bu durum hi nihonshu telaffuz edilir.

2. Sake diğer alkollü içecekler yerine ‘gıda dostu’ daha kabul edilir. diğerlerinin aksine olumsuz gıda tadını etkileyebilir hiçbir tanen veya yüksek asitlik vardır. Ayrıca gluten ve koruyucu maddeler.3’ün ücretsiz,

Japonya’da içme hatır sağlık yararları olduğu kabul edilmektedir. Bu yüksek kan basıncını düşürmede ve Alzheimer hastalığı riskini azaltarak, kanser risklerini azaltıcı osteoporozdan korunma içerir. Japonya’daki insanlar da inanıyoruz sıcak sake banyoları cildinizi nemlendirmek için yararlıdır.

bazı ilkMÖ. 4800 yılında Çin’de üretildi inandığı gibi 4. Sake, dünyanın bilinen en eski alkollü bir

5. eski Japon brewers uğruna önemli bir madde olarak tükürmek kullanılaniçecektir.bir mantar sake oluşturma işlemi sırasında pirinç mayalamak için bu gün kullanılan, ancak bir zamanlar tükürükten enzimler fermentasyon işleminde yardımcı olmaktadır. Köylüler bunu yapmak için bir araya toplamak gibi bu iyiliği içinde sona erdi. İlk cilalı sake pirinç çiğnemek ve sonra ortak bir pota onun kalıntılarını tükürdüler. Bu kalıntılar sonra içki yapmak için kullanıldı.

Pirinç 6. İki tip hatırı içinde tutulmuşlardır. Bunlar kouji mai ve kake mai denir. Miktarı ve pirinç bu tür karışımı hazırlanır hatırı türünü belirler. Kouji mai rice özel olarak hatır yapmak için tasarlanmış ve kake mai daha yaygın pirinç olarak görülüyor ise, daha pahalı olmuştur.

7. uğruna en pahalı marka kame Wataribune tarafından o no uğruna olduğunu. Bu bir 720 mL şişe için 500 $ ABD de RESALES. Bira yarısı başlangıç boyutu kadar pirinç, her tane cilalar gibi, Dai Ginjo veya prim sake türüdür. Diğer aşkına melez olan pirinç kullanılarak yapılır ise aynı zamanda, pirinç, bir ‘saf’ cins ile yapılır.

Boş ve sadece dekorasyon için olmasına rağmen 8. Sake varil, Şinto shrines süslemek için kullanılır. Bu varil dekorasyon varil anlamına gelir, kazaridaru olarak adlandırılır. Bu iyiliği dini nedenlerle, mabet ve tapınakları üretilen zaman bağlantıları vardır. Eğer bir tapınakta bir şekilde dekore varili koyun eğer iyi şans olarak kabul edilir.

9. Sake hangi mevsimde bağlı olarak farklı adlara sahip olabilir ve bunu nerede içilir. Eğer bahar aylarında bir sakura ağacı altında içerken Hanami hatır olduğunu. Yılbaşı kutlamaları sırasında bir sakazuki düz tabak ile sake İçme ve toso denir. Sonbaharda dolunay hayran ve onu Tsukimi hatır denirken İçme. Kar sonbahar izlerken içeride içmek Son olarak, Yukimi hatır olduğunu.

Bir bağ ya da bira bira tur gibi 10., bir sake bira tur alabilir. Böyle Sawai Japonya’da Ozawa Sake Brewery gibi turistik yerler, İngilizce turlar var. O Dağı Mitake yakınlarında yer alır olarak özellikle bu bira güzel görünümleri için bilinir.
10102014_Japanese sake//embedr.flickr.com/assets/client-code.js

Comment

  1. No comments yet.

  1. No trackbacks yet.